figure this out

HEBREW ORIGINAL (NRG.CO.IL)

ראש אמ”ן: מזהירים את האויב כשלא נוח שהוא ייפגע
לרגל עשור למלחמת לבנון השנייה, נשא ראש אמ”ן דברים בכנס הרצליה וסיפר על האתגרים של ישראל במזה”ת. “הדברים משתנים – עוברים מסכסוך גבולות – לסכסוך דתות”. לדבריו, “הדור הפלסטיני הצעיר הוא חידה”
יוחאי עופר | 15/6/2016 9:22

herzi-halevi
“כללי המשחק השתנו”: יומו השני של כנס הרצליה ה-16 נפתח הבוקר (יום ד’) בנאום של ראש אמ”ן הרצי הלוי לרגל עשור למלחמת לבנון השנייה. “המזרח התיכון הוא באי יציבות יציבה זה כמה שנים”, אמר ראש אמ”ן, “וזה לא הולך להיפסק”.

לדברי האלוף הלוי, מצבה של ישראל השתפר, אך מורכב ונפיץ. “ישראל היא הגורם החזק באזור. הצבאות החזקים הולכים ונחלשים. האיומים משתנים וצריך לראות איך אנחנו נתפסים בעיני האזור. מאז השואה אנחנו מרגישים נרדפים, אבל על ידי השכנים אנחנו נתפסים כאגרסייבים חזקים ועתירי יכולות”.

לדבריו, “למהלכים שלנו יש השפעות במזרח התיכון, אני מרשה לעצמי לומר יותר מבעבר”, המשיך. “המלחמות משתנות וצריך לומר שגם חוויות המלחמה בין החזית לעורף משתנה. חוויות המלחמה בעורף בעימות הבא תהיינה קשות יותר. הוא הוסיף כי באיראן חל שינוי בשנה האחרונה”.
» הירשמו למהדורה המרכזית וקבלו כל יום ב-15:00 את הכותרות הכי מעניינות

ראש אגף המודיעין התייחס במרומז לפיגוע הטרור באורלנדו והגדיר אותו כ”טרור יחידים”. לטענתו, “אנחנו חיים בעולם רשתי בעולם מפוזר, אתה לא צריך להיות חבר בארגון טרור כדי לצאת לפיגוע מספיק לקבל השראה גם הרבה יותר קל להשיג נשק. אנחנו רואים נסיונות מול הזירה הבינלאומית ומצד שני הדור הצעיר שרואה את הדברים אחרת”.

הלוי התייחס למלחמה הקשה בסוריה וציין כי היא חושפת את התופעה המרכזית כיום במזה”ת, שבה המדינות נחלשות והארגונים מתחזקים. “יש כאן נוכחות מעצמתית כמו שלא הייתה כבר ארבעים שנה”, אמר והסביר כי יש לכך יתרונות, כמו במקרה פירוק הנשק הכימי בסוריה. “פעמים מסוימות אנו מוצאים סיטואציות שאויב שלנו בדרך להיפגע ואני מוצא צורך להרים לו טלפון ולהזהיר אותו, כי בסט הכלים שלנו לא נוח לנו שהוא ייפגע.

“הדברים משתנים”, המשיך, “אנחנו עוברים מסכסוך גבולות – לסכסוך דתות. בעיקר בתוך האיסלאם, בין הסונה לשיעה. אבל גם האיסאלם הקיצוני נגד התרבות המערבית. הצורות נותרו קרוב לגבול אבל מוקדי ההשפעה רחוקים יותר. מה שיקרה במוקדי הכוח האלה ישפיע מאוד על מדינת ישראל”.

“אין תמונת ניצחון”

“ב-20 שנה האחרונות אין תמונת ניצחון ממלחמה, לא רק בישראל, אלא בכל העולם”, אמר הלוי. “התשובה היא שאלו תמונות ממלחמות של צבאות בצבאות ולא של מדינות שנלחמות בארגונים. במלחמות כאלה החזק הוא פחות פוטוגני. הדור שלי לא חווה סיטואציות של אש תופת כפי שחוו במלחמת יום כיפור, אבל היה ברור לאן רצינו להגיע. במאבק מול הארגונים צריך לצרף חלק לחלק וסיפור תמונות הניצחון השתנה בבירור”.

הלוי חשף כי במערכת הצבאית מעריכים שהסיכוי למלחמה נמוך מבעבר, אבל הסיכוי שאירוע מסוים יוביל לעימות הוא גבוה. “האתגר הוא כמובן לנסות ולחזות לאן מתפתח העתיד אבל כמובן לפתח כלים לחשיבה איכותית יותר לגבי העתיד.

הוא דיבר על איראן שאחרי הסכם הגרעין והבהיר: “ההישגים של ההסכם הזה ברורים מאוד, אבל איראן בסיומו של התהליך הזה קיבלה פעמיים לגיטימציה לנהל תכנית גרעין מצומצמת. “אף אחד לא האמין שכך יקרה והיא קיבלה לגטימציה להסתובב במסדרונות האו”ם כחברת מהמניין. זה היה יכול להיות בסדר אבל חמינאי אמר כי עוד 25 שנה שההסכם יסתיים ישראל כבר לא תתקיים.

ראש אגף המודיעין ציין כי איראן אחראית לכ-60 אחוז מתקציביהם של ארגוני הטרור חמאס, ג’יהאד איסאלמי וחיזבאללה. “אנחנו יכולים להתגאות שבעידן של מלחמה בין סונה לשיעה ישראל מאחדת את הצדדים”, ציין באירוניה והדגיש כי בישראל מעריכים שאיראן תיישם את ההסכם בשנים הראשונות.

“יש לנו מירוץ טכנולוגי עם איראן”, הוסיף. “רוב האמל”ח שיגיע לישראל במהלך עימות יהיה איראני, היא בונה הרבה יכולות. חשוב שישראל תהיה חברה טכנולוגית שתוכל לאפשר לנו גם יתרון ביטחוני. עשור למלחמת לבנון השנייה שני הצדדים לא יתנגדו לעוד עשור של שקט. אנחנו מוכנים ליום פקודה.

“אני חושב שמעולם צבא לא ידע על האויב שלו כמו שאנחנו יודעים על חיזבאללה, אבל המלחמה בכל זאת לא תהיה פשוטה. חיזבאללה לומד בסוריה, הוא מפעיל אמל”ח חדש, פועל לצד צבאות זרים והשיג כלי נשק שלא היו לו בעבר”. עם זאת הדגיש האלוף כי חיזבאללה סובל ממשבר כלכלי ופנימי והבהיר כי לבנון עלולה להפוך למדינת פליטים שתתקשה להשתקם וחיזבאללה יאבד את מרחב התמיכה שלו.

שלושת החודשים הקשים של דאעש

בסיום דבריו התייחס הלוי לדאעש ולסכסוך הישראלי-פלסטיני. “שלושת החודשים האחרונים היו הקשים ביותר מבחינת דאעש מאז הקמתו”, סיפר. “ישראל לא רוצה שבסוריה יסתיים המצב שדאעש הובס, המעצמות עזבו את האיזור ואנחנו נשארנו עם חיזבאללה ואיראן עם יכולות טובות יותר. מצב סיום כזה הוא בעייתי. אנחנו צריכים להשפיע כך שלא נגיע למצב הזה”.

על הטרור הפלסטיני אמר: “אנו חווים גל של טרור יחידים הנשען על הסתה, אבל לא הצליח לסחוף את הרחוב הפלסטיני כולו. ההסלמה הזאת היא פוסט מודרנית: היחיד במרכז ולא הארגון. יש פה יותר אנטי אידאולוגיה מאשר אידואלוגיה ואנחנו נמנעים מענישה קולקטיבית שיכולה לסחוף את כל הרחוב.

הלוי סיפר כי ישנה “תופעה מעניינת האינטרסים של המדינות האיסלאמיות הפרגמטיות מתקרבות לאינטרסים של ישראל. יש פה הזדמנות”. לדבריו, “אבו מאזן איים בספטמבר שיילך, הוא לא הלך, אבל גם לא נהיה יותר צעיר”, המשיך הלוי. “לצד התנגדותו למאבק מזויין, הוא חותר לבינאום העימות. יש פיצול הגווראדיה הוותיקה הולכת לבינאום בעוד הדור הצעיר הוא חידה – מדוע הוא לא מתארגן מדוע הוא הולך לטרור יחידים.

“חמאס מורתע בעקבות הקיץ לפני שנתיים ולא מעניין בעימות. מצד שני, חמאס לא מפסיק לבנות את כוחו בחפירות מנהרות וייצור רקטות. המצב הכלכלי ברצועה הוא קשה מאוד. דרך הטיפול היא להמשיך להרתיע את חמאס אבל מצד שני לסייע לציבור ברצועה שיבין שיש לו מה להפסיד”, סיפר.

“כיצד יראה העימות הבא?” סיכם, “המערכה הבאה בעיקר בצפון תהיה שונה. גם מלבנון השנייה וגם מצוק איתן אבל גם מיום כיפור ואחורה. ביום כיפור היה הרוג אחד בעורף. בעימות הבא המצב יהיה שונה. אני חושב שנוכל להתמודד עם כל אתגר אבל חשוב שנדע שהדרך להישג הזה לא תהיה קלה. אני מאמין שאם האיובים שלנו היו רואים את היכולות שיש לנו היו חוסכים את העימות הזה”.

ENGLISH AUTOTRANSLATION (YANDEX)

Head of IDF Intelligence: warn the enemy when it’s not convenient for him to get hurt.

To spy on decade second Lebanon war, carried the head of intelligence, things at the Herzliya conference, explaining the challenges of Israel in the Middle East. “Things are changing – moving from conflict limits – the conflict of religions”. He said, “a generation of Palestinian Young is a puzzle”

Yochai ofer | 15/6/2016 9:22

“Rules of the game have changed”: the second day of the conference, Herzliya 16th we open this morning (Wednesday) in the speech of the head of the intelligence הרצי halevi’s pilgrimage a decade second Lebanon war. “The Middle East is on the island stability Stable for several years”, said Head of IDF intelligence, “and it’s not going to stop”.

According to the champion halevi, of Israel’s situation has improved, but complex and volatile. “Israel is the strongest in the region. Of the strongest armies get weaker. The threats are changing, and you should see how we are perceived by area. Since the Holocaust, we feel persecuted, but by the neighbors we get caught כאגרסייבים strong ועתירי can”.

herzi-halevi
Photo: Gideon markowitz
Head of IDF Intelligence הרצי halevi. “Things change,” photo: Gideon markowitz

He said, “moves our have effects in the Middle East, I allow myself to say more than before”, he continued. “The wars change, and needs to say, too, experiences the war between the front and rear varies. Experiences the war in the rear in the next conflict will be even more difficult. He added that in Iran there’s been a change in the last year”.

The head of the intelligence section treated implicitly to the terrorist attacks in Orlando and referred to him as a”terrorist individual”. He claimed that, “we live in a world network the world’s a mess, you don’t need to be a member of a terrorist organization to get out of the attack enough to get inspired also a lot easier to get a gun. We see attempts of the international on the other hand, the younger generation sees things differently”.

Halevy referred to the war hard in Syria, noting that it reveals the phenomenon central today in the Middle East, where countries are getting weak and getting stronger. “There is a presence מעצמתית as there was already forty years,” he said, explaining that there are advantages, as in the case of dismantling Syria’s chemical weapons. “Times have certain we find situations that an enemy of our way to get hurt and I find need to call him and warn him, that set our instruments we are not comfortable that he will get hurt.

“Things are changing”, he continued, “we’re moving from a limits – the conflict of religions. Mostly within Islam, between the Shi’a. But also radical anti-Western Islamic culture. The shapes remain close to the border, but the centers of influence far more. What’s going to happen at the power these will affect very much on the state of Israel.”

“There is no image of victory”

“The last 20 years, there is no image of victory from war, not only in Israel, but throughout the world,” said halevi. “The answer is that those images of war. the armies of the armies and of nations that go down fighting organizations. Such wars. the strongest of the less photogenic. My generation didn’t experience situations of Hellfire as that experienced during the Yom Kippur war, but it was clear where we were headed. In the struggle against terrorist organizations should attach part to part, and images of victory has changed distinctly.

Halevi, revealed that the military estimated the chance of war low than before, but the chance of an event certain to lead to conflict is high. “The challenge is of course to try and predict where develops in the future, but, of course, to develop tools for thinking qualitatively about the future.

He talked about Iran after a nuclear deal, asserting: “the achievements of this Agreement are very clear, but Iran at the end of the process that received Double legitimacy to run the program nucleus is limited. “No one believed would happen and she got לגטימציה hang out in the halls UN member מהמניין. That would be fine, but Khamenei said that another 25-year agreement is over, Israel will have ceased to exist.

The head of the intelligence division noted that Iran was responsible for approximately 60% מתקציביהם of terrorist organizations, Hamas, Islamic Jihad and Hezbollah. “We can be proud of at which era of the war between the Sunnah of the Shi’a, Israel is uniting the two sides”, he noted ironically, adding that Israel estimates that Iran will implement the agreement in the first few years.

“We have a race technology with Iran,” he added. “Most of the Hummel report, he gets to Israel during the conflict would be Iranian, she’s building a lot of capabilities. It is important that Israel be a technology company that can enable us to also benefit security. A decade second Lebanon war both sides wouldn’t mind another decade of silence. We’re ready for an order.

“I think that I’ve ever army didn’t know about his enemy, as we know about Hezbollah, but the war is still not going to be easy. Hezbollah is studying in Syria, he activates the Amal new report, runs alongside foreign armies, and weapons that weren’t there before.” However, he claimed the champion that Hezbollah is suffering from economic crisis and the internal and said that Lebanon could become a country of refugees would have a hard time to Detox and Hezbollah will lose the space for his support.

Three miserable months of Isis

At the end the words referred halevi ISIS conflict and the Israeli-Palestinian conflict. “The last three months were the most difficult in terms of Isis since its founding,” he told. “Israel didn’t want Syria to end the situation ISIS was defeated, the Allied Powers left the area and we stayed with Hezbollah and Iran with better capabilities. Mode such termination is problematic. We need to influence so you don’t get into that situation”.

On Palestinian terrorism, said: “We are experiencing a wave of terrorist individuals based on sedition, but failed to sweep the Palestinian street as a whole. The escalation of this is post-modern: one in the center and not the organization. There’s more to this anti-ideology than אידואלוגיה and we avoid punishing collective that can sweep the whole street.

Halevi said that there is “an interesting phenomenon the interests of the countries of the Islamic pragmatic path approaching to the interests of Israel. There’s an opportunity here”. He said, “Mahmoud Abbas had threatened in September to go, he didn’t go, but I’m also not getting any younger,” continued levy. “In addition to the opposition’s struggle. fuck, he’s pushing the internationalization of the conflict. There is a split הגווראדיה old going internationalization while the younger generation is a puzzle – why is he not settling in why he’s going to terror individuals.

“Hamas is deterred due to the summer two years ago and interesting debate. On the other hand, Hamas won’t stop to build his power in the trenches tunnels and manufacturing rockets. The economic situation in the Gaza Strip is very difficult. Through treatment, is to deter Hamas, but on the other hand to assist the public in the Gaza Strip realizes he has nothing to lose,” he told.

“How you see the coming conflict?” Concluded, “the next act mainly in the north will be different. Also from Lebanon, the second and off a cliff with, but also a day of Atonement and backward. On Yom Kippur was one fatality in the rear. In the next conflict’s going to be different. I think we can cope with any challenge, but it’s important We know the way achieve this will not be easy. I believe that’s the enemy our were see the capabilities that we have been saving this confrontation.”

3 Comments

 1. mottel
  Posted June 22, 2016 at 4:36 pm | Permalink

  The translation it totally fucked up

 2. Cu Chulainn
  Posted July 5, 2016 at 11:29 pm | Permalink

  The link for the conference which includes video footage of all remarks:

  http://www.herzliyaconference.org/eng/?CategoryID=476

  To see video of MG Halevi’s remarks, hit the “VOD” option on the first page (far to the right in a row of boxes). On the next page, you should see two smaller boxes on the left: “VOD” and “Translate.” If you hit VOD, it will offer you the option of Day 1, 2, or 3. If you select Day 2, then the option for “Turbulent Middle East,” you can see the entire speech.

 3. niqnaq
  Posted July 6, 2016 at 12:58 am | Permalink

  uhyhhhhh

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s